Olej do skrzyni biegów

Można by stwierdzić, że wszystko zależy od tego, czy jest to skrzynia manualna czy automatyczna? Jednak w obu przypadkach odpowiedź będzie taka sama – twierdząca. Olej w skrzyni biegów wymieniać trzeba i nie można z tym faktem dyskutować. Natomiast można pomyśleć, jaki olej stosować i jak często tej wymiany dokonywać.

Olej w skrzyniach manualnych

            Do tego typu skrzyni biegów stosuje się głównie olej przekładniowy, który określa odpowiednia klasyfikacja uwzględniająca takie parametry jak lepkość i jakość. Co prawda manualna skrzynia biegów jest znacznie bardziej odporna na różnego rodzaju zaniedbania, ale wymiana oleju po przejechaniu 40-120 tys. km może tylko przedłużyć jej działanie i na pewno jej nie zaszkodzi. Wymieniając olej warto zwrócić uwagę na opiłki metalu przytwierdzone do zaworu spustowego. Jeśli jakieś się tam znajdują to można je usunąć, co tylko wpłynie pozytywnie na dalszą pracę.

 Olej w skrzyniach automatycznych

            W przypadku tego rodzaju skrzyń biegów sprawa jest odrobinę bardziej skomplikowana, bowiem nie można dokonać całkowitej wymiany oleju (chyba, że ktoś jest pasjonatem i chce skrzynię kompletnie rozebrać). W skrzyniach automatycznych stosuje się oleje typu ATF. Warto jednak zapoznać się z dokumentacją techniczną dostarczoną przez producenta i wybrać olej tego typu spełniający jej wymogi. Nowsze skrzynie biegów wymagają olejów o lepszych parametrach. Nie oznacza to, że od razu należy sięgać po najlepszy olej tego typu, ale warto rozważyć taką możliwość. Pierwszej wymiany należy dokonać po przejechaniu 60-100 tys. km, a kolejnych po 30-40 tys. km. Gdyby jednak ktoś chciał zaniechać wymian oleju, to niech ma na uwadze fakt, że ewentualna naprawa skrzyni automatycznej jest znacznie bardziej kosztowna niż skrzyni manualnej.


Pytanie / Question on-line