Informacja

Producenci

Jak wymienić olej silnikowy?

Samodzielna wymiana oleju silnikowego w samochodzie nie jest rzeczą najprostszą, co nie oznacza jednak, że niemożliwą do wykonania nawet przez samochodowego laika. Jednak poza nowym olejem i samochodem, konieczne jest jeszcze kilka elementów, z których jeden może okazać się nie do przeskoczenia. Warto także zaopatrzyć się w najlepszy olej silnikowy dostępny na rynku, a więc produkt firmy Amsoil.

W celu wymiany oleju należy unieruchomić nasz pojazd poziomo, stąd też konieczny jest kanał lub podnośnik. Bez jednego z tych dwóch elementów nie możemy myśleć o samodzielnej wymianie oleju. Gdy już samochodu znajdzie się w odpowiednim miejscu, należy rozgrzać silnik, jednak jedynie delikatnie, bez szaleństw. Ma to doprowadzić do rozrzedzenia oleju, a nie zagotowania go. Następnie należy otworzyć maskę silnika i sprawnie odkręcić korek wlewu oleju. Można także wyjąć bagnet i wyczyścić go. Korek, jak i bagnet, po wyczyszczeniu należy wytrzeć do sucha.

Spustu zużytego oleju silnikowego dokonujemy do przygotowanego wcześniej pojemnika, ustawiając ją pod śrubę spustową znajdującą się w misce olejowej. Po odkręceniu śruby i filtra oleju, czekamy aż stary olej wycieknie. Jeśli nie chcemy uszkodzić silnika, to nie uruchamiamy go, nawet, jeśli dzięki temu cały proces wyciekania oleju miałby zostać przyspieszony. Należy czekać, aż spłyną ostatnie resztki, bowiem właśnie w nich znajduje się najwięcej zanieczyszczeń. Gdy już pozbyliśmy się całości starego oleju, wszystkie części, które zostały nim ubrudzone wycieramy i zakręcamy śrubę spustową znajdującą się w misce. Można także dokonać jej wymiany na nową, kupioną wcześniej w sklepie, albo wymienić jedynie podkładkę znajdującą się pod nią. Dokręcamy także nowy filtr oleju, jednak robimy to na tyle ostrożnie, aby nie uszkodzić uszczelki. Dobrze jest także tę uszczelkę zwilżyć nowym, czystym olejem.

Wlewając nowy olej, nie wlewamy go do pełna, a jedynie w około ¾ pojemności zbiornika. Następnie uruchamiamy silnik na kilka minut. Potem robimy przerwę i po kilkunastu minutach sprawdzamy poziom oleju. Powinien być nieco niższy, dlatego uzupełniamy jego ilość, jednak uważamy, by zanadto nie zbliżyć się do maksymalnej pojemności, co mogłoby negatywnie wpływać na pracę silnika. Warto sprawdzić także, czy w okolicach filtra i korka spustowego nie pojawiły się wycieki. Należy pamiętać, że zużytego oleju nie należy wyrzucać i trzeba go oddać do specjalnego punktu utylizacji lub warsztatu samochodowego.

Chcąc ograniczyć częstość zmian oleju, warto sięgnąć po produkty firmy Amsoil, a zwłaszcza ich olej syntetyczny, który nie tylko sprawia, że silnik działa płynniej i sprawniej, ale także pozwala na dłuższą jazdę na tym samym oleju.